Fazy emocjonalne po rozstaniu – Monika Mucha

Coaching & terapia

Fazy emocjonalne po rozstaniu

23 stycznia, 2024

Fazy emocjonalne po rozstaniu o co zadbać 💔

 💔 FAZA SZOKU 

Rozstanie często nas zaskakuje pomimo tego, że wcześniej czujemy że coś jest nie tak i sytuacja w relacji zmierza do rozstania. Pierwszą reakcją może być szok i zaprzeczenie:   

„to niemożliwe, „To nie mogło się stać naprawdę” jesteś w rozsypce, towarzyszy Ci przerażenie, osłupienie, rozpacz. 

To etap całkowitej dominacji mózgu gadziego i układu limbicznego (faza przetrwania) Logiczne myślenie czy obiektywna analiza sytuacji nie jest w tej fazie możliwa. 

W tej fazie należy zadbać o zaspokojenie podstawowych potrzeb takich jak (potrzeba bezpieczeństwa, jedzenia, picia, snu, odpoczynku)i dać sobie prawo odczuwanie emocji w ciele.

 

 💔FAZA EMOCJI 

W tej fazie następuje aktywacja przykrych uczuć i emocji, konfrontujemy się z bezsilnością która mówi ” to co robię nie działa nie widzę wyjścia z tej sytuacji’…..Jest to etap, który wiąże się ze spadkiem poczucia sprawczości, tracę wiarę że mam wpływ na swoje życie, spada Twoje poczucie sprawczości, wątpisz w swoje możliwości, spada Twoje poczucie własnej wartości. 

 

 💔FAZA ROZSTRZYGNIĘCIA

Napięcie emocjonalne osiąga punkt kulminacyjny, jesteś u kresu sił, organizm potrafi wtedy wykrzesać jeszcze trochę energii i zmobilizować się, do wysiłku by podjąć działanie, ten etap rozstrzyga w jakim kierunku pójdą Twoje zmiany 

czy w stronę szansy czy zagrożenia. W pierwszym przypadku szukamy możliwych rozwiązań, w drugim podejmujemy ucieczkę przed przeżywaniem cierpienia, następuje „zamrożenie emocjonalne”, które prowadzi do emocjonalnej pustki.

 

🤝Jeśli doświadczasz podobnego stanu po rozstaniu możesz skorzystać z bezpłatnej 45 minutowej  wstępnej konsultacji gdzieś spojrzymy na Twoją sytuację i sprawdzimy w jaki sposób mogę Ci pomóc.